اسباب بازی ایرانی

1397-10-18

اسباب بازی ایرانی

گاهی اوقات که والدین وقت کافی برای بازی با کودک ندارند یا در جستجوی تربیت فرزند به شیوه‌های نوین هستند، با تصوری غلط با تهیه کردن اسباب بازی‌های گران قیمت و یا بازی‌های رایانه‌ای بچه‌ها را سرگرم می‌کنند. غافل از اینکه  بازی‌ ایرانی در کنار پدر و مادر انجام می‌شود و کودک با مشارکت آن‌ها لذت بیشتری از بازی می‌برد.

بنابراین توصیه این است که ابتدا پدر و مادر وقت­شان را صرف بچه­‌ها کنند و در نتیجه هم بچه‌­ها بیشتر لذت ببرند و یا کمک کنند که کودکان خویشاوندان یا همسایگان همه دور یکدیگر جمع شوند و با هم بازی­هایی بکنند که در آن کودکان چهره به چهره با یکدیگر ارتباط دارند. در نتیجه از انزوای ناشی از بازی­های رایانه‌­ای که خودش خطر دیگری است، محفوظ بمانند

مهمترین ویژگی اسباب بازی مناسب

بازی ایرانی

دوران کودکی بازی‌­ها و تمام وضعیت ‌هایی که منجر می ­شود تا کودک انگیزه پیدا کند و افکار و تفکرات خودش را گسترش دهد، مهم است. حتی در دوران بزرگ سالی هم حتی این مسئله ادامه پیدا می­‌کند. کودکان به وسیله بازی چیزهایی را یاد می­ گیرند. بعضی از بازی­‌ها در جهت تقویت توانایی‌­های حرکت کودک است.

مثلاً جست و خیزها، تعقیب و گریزهای کودکانه و… که می­‌تواند صورت ورزش را هم به خودش بگیرد و بنابراین برای این قبیل بازی­ها وسایل ورزشی از قبیل توپ برای نمونه می­‌تواند مفید باشد. بعضی از بازی­‌ها حواس کودکان را تقویت می­کند. مثلاً قایم باشک، بازی که کودکان در جایی قایم می­‌شوند و سپس از طریق حواس ­شان کوشش می‌کنند که دیگران آنها را پیدا نکنند و از این قبیل.

وسایل بازی­ هم که برای تقویت حواس به کار می­‌رود، می­ تواند مکعب­‌های چوبی باشد که کودک آنها را روی هم دیگر می­چیند و یا معماهای تصویری باشد که کودک آنها را در کنار یکدیگر قرار می‌­دهد و به این ترتیب توانمندی ­های ذهنی خودش را افزایش می­ دهد.

 همین منظور باید خدمتتان عرض کنم که یک اسباب­ بازی مطلوب برای کودکان چیزی است که در یکی از جنبه های گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرد.

اسباب بازی‌ ایرانی یا بازی‌های خارجی؟

از گذشته اسباب بازی‌های غربی جای بازی‌های ایرانی را گرفته است.  عروسک­‌های غربی که چشم آبی و موی طلایی، جایگزین عروسک­ های پارچه‌­ای دختران ایرانی شدند.

بنابراین دیگر جایی برای بازی ایرانی و عامیانه که در چهره عروسک‌­های پارچه‌­ای صورت می­گرفت، باقی نماند. برای پسران نیز­ مشاهده ‌می‌کردید که اسباب ­بازی‌هایی به شکل تفنگ و مسلسل ساخته شد که حتی روی برخی از آن­ها اسم ایالات متحده و علامت ارتش آن کشور بود، مورد استفاده قرار می­ گرفت که طبعاً اینها در ذهنیت کودک ایرانی تأثیر منفی می‌توانست داشته باشد وایده‌آل  آنها را اصولاً دگرگون می­‌کرد.

در حال حاضر هم برخی از بازی‌ها به صورت بازی­‌های رایانه‌­ای رایج است که آن بازی‌های رایانه‌­ای اکثراً برگرفته از فرهنگ خشونت­ بار امریکایی است و درآن قهرمانان با انگیزه­‌های پرخاشگرانه یکدیگر را می‌کشند.

حمایت از اسباب بازی ایرانی

بازی ایرانی

مطمئناً بسیار مفید است. نهادی که هم نظارت عالیه داشته باشد و هم بتواند کارهای پژوهشی در این زمینه را هدایت کند و هم بازخورد اقدامات را ارزیابی و سنجش کند و این نهاد می‌­تواند متشکل باشد از گروهی که روحانیون، جامعه‌­شناسان، قضات، پزشکان، روانپزشکان، روانشناسان و متخصصان در آموزش و پرورش در آن عضویت داشته باشند که در این مورد سیاست گذاری بکند و کارهای پژوهشی را صورت دهد.

تاثیر اسباب بازی خارجی در رشد کودک

بازی‌­های خارجی ساخت کشورهای دیگر در دسترس کودکان ماست و در نتیجه رویاهای کودکان ایرانی هم به این ترتیب به رویاهای بچه­ های آمریکایی تبدیل می‌­شود

. بعضی از اسباب­ بازی ­ها هم حتی در حال حاضر از چین وارد می­‌شوند اما به شکل همان عروسک‌­هایی هستند که مربوط به آمریکاست. مثل عروسک­ های باربی که در حال حاضر در چین ساخته می­‌شوند و به وفور به ایران سرازیر است. اینها در واقع نشان­ دهنده نوعی تهاجم فرهنگی برای استحاله فرهنگی کودکان کشورهای دیگر از جمله ایران هستند و خطر دیگر این است که این بازی‌های رایانه‌­ای غربی و فیلم­ های جنگی به صورتی است که در آنها آمریکایی ­ها ناجی و قهرمان نشان داده می ­شوند و متأسفانه آنها به راحتی در اختیار کودکان ایرانی قرار می­‌گیرند و آنها هم ناخودآگاه این احساس را پیدا می­ کنند که آن آمریکایی حتماً قوی بوده و در خدمت آزادی است که ما می‌­دانیم اینها جز نیرنگ و فریب چیز دیگری نیست.

کلام آخر؛ اسباب بازی و سبک زندگی

بازی ایرانی

کودکان بسیار حقیقت ­پذیر هستند. هر چیزی را که به آنها عرضه شود خیلی راحت­ تر از بزرگ سالان به عنوان حقیقت قبول می­ کنند. بنابراین آموزش و پرورش در دنیای کودکان هم خیلی مهم است و هم به نسبه ساده­ تر است.

بنابر این ما می­‌توانیم آن­ چیزی را که تربیت شایسته اسلامی و ملی ما توصیه می ­کند، در جهت ترویج بازی­ های مناسب و اسباب ­بازی‌­های شایسته به کودکان عرضه کنیم و امیدوار باشیم که مورد پذیرش آنها قرار بگیرد. اگر می‌بینیم که برخی از اوقات کودکان و نوجوانان به بازی‌­هایی تمایل دارند که متناسب با فرهنگ ما و صلاح مشورت انسان نبوده و خوی وحشی‌گری را در آنها تقویت می­ کند، مفهومش این است که قبلاً چیز مناسبی در اختیار آنها نبوده است. نه اینکه طبع آنها به این سمت متمایل است. خوشبختانه اگر که در این مورد سرمایه ­گذاری و دقت شود، حتما به یک نتایجی می ­توانیم امیدوار باشیم.

آن­ چیزی که به عنوان راهکار می ­تواند مطرح شود، تکیه بر فرهنگ ایرانی- اسلامی و ترویج بازی­ های اصیل کودکان ایران از رسانه ­های گروهی است. اگر این بازی ­ها در طول هزاره ­ها و سده ­ها و دهه ­ها باقی­ مانده ­اند، پس معلوم می­ شود که هنوز هم می­ توانند ادامه داشته باشند.

نوشته های استاندارد , , , ,
درباره najafi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *