نقش اسباب بازی در شغل آینده کودک

1397-10-04

نقش اسباب بازی در شغل آینده کودک

 نوع اسباب بازی کودک در آینده شغلی او

اسباب بازی که کودک با آن بازی می‌کند، می تواند روی انتخاب شغل آینده آن تاثیر بگذارد، هر اسباب بازی تاثیر متفاوتی بر کودک دارد که چه کارهایی برای دختران و پسران مناسب است و بر تحصیل و انتخاب شغل کودکان در آینده تاثیر خواهند داشت.

دوران کودکی

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 60 درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لگوها از بازی های مورد علاقه شان بوده است.

اکثر کسانی که در مشاغل مرتبط با ریاضیات مثل بانکداری یا حسابداری کار می کنند پازل اسباب بازی مورد علاقه دوران کودکی شان بوده است

 اسباب بازی هایی که بسته به جنسیت کودکان برایشان تهیه شده به آینده شغلی دختران آسیب می زند.

اسباب بازی چه تاثیری در آینده کودک می‌گذارد؟

شغل

انسان‌ها با اسباب‌بازی‌های دوران کودکی خاطره های مختلفی دارند. ممکن است این خاطره ساختن ستون با لگو باشد یا درست کردن قطار، یک عروسک یا یک سرویس وسایل چای خوری. 
لزوما بازی با آن وسایل به این معنا نیست که بچه ها ساختمان ساز، راننده قطار، خانه دار یا صاحب کافه شده باشند، اما  اسباب بازی کودکان می تواند روی انتخاب شغل آنها در آینده تاثیر بگذارد.

اسباب بازی و جنسیت کودکان

اسباب بازی هایی که با توجه به جنسیت بچه ها ساخته می شوند به طور ویژه خطر این که دختران را از علوم و ریاضیات روی گردان کند افزایش می دهد. او از پدر و مادرها خواسته برای دخترانشان لگو بخرند تا آنها را به مهندسی ترغیب کنند. 

بررسی آمارهای مختلف

زنان در دهه های گذشته در انگلیس در عرصه های کاری قدم های بلندی برداشته اند، اما همچنان فاصله زیادی بین حرفه هایی که زنان و مردان انجام می دهند از لحاظ جنسیتی وجود دارد. بنا به آمار بیش از 80 درصد علوم و تحقیقات، مهندسی، تکنولوژی توسط مردان اداره می شود. 
در مقایسه، 82 درصد کار در بخش های درمانی، تفریحی و سرویس های خدماتی و 78 درصد کارهای اداری و منشی گری در انگلیس را زنان انجام می دهند. 
عروسک ها، سرویس های آشپزی، شاهزاده خانم های صورتی برای دختران و شخصیت های فعال و ماجراجوی مردانه، ابزار کار ساخت و ساز و ماشین های آبی مسابقه برای پسرها.

علاقه‌ی کودکان به یک سری اسباب بازی

شغل

انواع اسباب بازی‌های مختلف پیام‌های متفاوتی در مورد این که انجام چه کارهایی برای دختران و پسران مناسب است به آنها می دهد و اسباب بازی ها محتوای آموزشی متفاوتی دارند.

هر دوی این ویژگی مهم هستند و بر تحصیل و انتخاب شغل کودکان در آینده تاثیر خواهند داشت. 
 در یک تحقیق به پسران اسباب بازی هایی داده شد با ترکیبی از فعالیت، ساخت و ساز و ماشین آلات و به دختران عروسک و ابزارهایی داد که آنها را تشویق به آرایشگری می کرد.
پیامی که به نظر می رسید پسران از تقسیم این اسباب بازی ها گرفتند این بود که آنها باید چیزهایی بسازند و مشکلات را حل کنند و پیامی که دختران گرفتند این بود که باید مراقب بقیه باشند و مسئولیت تغذیه و پرورش را به عهده بگیرند. 
اسباب بازی پسرها بیشتر آموزنده است و دارای اجزایی است که اطلاع و آموزش بیشتری به پسرها می دهد، با دستورات تکنیکی و اجزایی که باید در هم جا بیافتند. در حالی که اسباب بازی های دختران بیشتر خلاقیت و قوه تخیل آنها را پرورش می دهد. 

 

 این مساله فراتر از اسباب بازی ها است.

این نگاه جامعه است و همه جا هم هست. مهم است که ما به مدل هایی که معرفی می شوند توجه کنیم. ما نیاز داریم که دانشمندان زن را در تلویزیون ببینیم. 
 چیزهای خیلی بیشتری از اسباب بازی ها در آینده و تعیین شغل کودکان تاثیر می گذارند. 
این تا حدی سطحی نگری است که بگوییم به دختران ماشین و کامیون بدهیم تا با آن بازی کنند و آنها قرار است مهندس شوند.

واقعا شواهد واقعی برای اثبات چنین چیزی وجود ندارد و انتخاب شغل تا زمانی که برای یک فرد اتفاق می افتد از تجربه کودکی او فاصله زیادی دارد. 
 باید کودکان را تشویق کرد که کشف کنند، بپرسند، درگیر شوند و با هم کار کنند و همه اینها تاثیر بیشتری بر آینده شان خواهد گذاشت. 
 باید مطمئن شد که کودکان به یک برنامه بازی خوب و سالم دسترسی داشته باشند.

نقش بازی برای کودکان

 نقش بازی برای کودکان این است که تا جایی که می توانیم یک دامنه وسیع از تجربه ها را در اختیار کودکان بگذاریم. مشکل این است که پدر و مادرها معمولا آسان ترین گزینه ها را انتخاب می کنند.

ولی آنها باید در اسباب بازی به دنبال چیزهایی باشند که توانایی و خلاقیت کودک را افزایش می دهد. باید در انتخاب اسباب بازی ها سعی شود آن کلیشه های رایج هم شکسته شوند. مثلا خیلی از پدر و مادرها به پسران خود اجازه نمی دهند که عروسک داشته باشند. 
مغازه ها هم لازم نیست همه صورتی ها و آبی ها را برای همیشه کنار بگذارند ولی باید یک سیاست میانه انتخاب کنند. 
 هیچ کودکی با بازی با لگوها ساختمان سازی یاد نمی گیرد ولی ممکن است یاد بگیرد چطور آنها را روی هم قرار دهد تا ستون ها و بدنه محکمی بسازد. بیشتر بحث اعتماد به نفس و آشنایی است تا مهارت اندوزی.

نوشته های استاندارد , , ,
درباره najafi
یک دیدگاه
  1. خیلی خیلی نوشته ارزشمندی نوشتید.
    با تشکر از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اسباب بازی روپک
سبدخرید