تعداد اسباب بازی چه تاثیری بر کودک دارد؟

1397-10-25

تعداد اسباب بازی چه تاثیری بر کودک دارد؟

پدر مادرها برای سرگرم کردن کودک اتاق‌های آن‌ها را پر از اسباب بازی می‌کنند، همین موضوع باعث شده تا محققان تاثیر تعداد اسباب بازی بر روی کودک را بررسی کنند. در این مقاله جواب سوالی که مطرح کرده ایم پاسخ خواهیم داد.

در گذشته کودکان با تعداد کم اسباب بازی خودشان را سرگرم می‌کردند و معترض نبودند در واقع این والدین هستند که سطح توقع فرزندشان را بالا می‌برند، غافل از این موضوع که اسباب بازی زیاد برای کودک خیلی هم مناسب نیست!!

بررسی تعداد اسباب بازی از زبان محققان

براساس تحقیق جدید کودکانی که اسباب‌بازی‌های بی‌شماری دارند پریشان‌تر هستند و از بازی لذت نمی‌برند. این تحقیق توسط محققان دانشگاه Toledo در اوهایو Ohio در ایالات متحده آمریکا با مشارکت ۳۶ کودک نوپا صورت گرفت. در این تحقیق به مدت نیم ساعت تا یک ساعت کودکان با چهار و یا شانزده اسباب‌بازی در اتاق بازی کردند..

محققان متوجه این موضوع شدند که کودک دارای اسباب‌بازی زیاد دچار سردرگمی می‌شود بالعکس کودکی که دارای تعداد کمتری اسباب‌بازی است خلاق‌تر است.

نویسندگان این تحقیقات در نهایت نتیجه گرفتند که والدین، مدارس و مهد کودک‌ها باید بیشتر اسباب بازی‌ها را از دسترس کودکان خارج کنند و فقط تعداد کمی را در اختیار آن‌ها قرار دهند و مرتبا آن‌ها را تغییر دهند، در این صورت بسیار جذاب‌تر خواهند بود.

اگر مهد کودک‌ها خالی از اسباب‌بازی شود

طی یک پژوهش در کشور آلمان تمام اسباب بازی های یک مهد کودک را به مدت ٣ ماه جمع کردند. کودکانی که به این مهدکودک می رفتند یک روز صبح با کلاسی خالی مواجه شدند. آن ها ابتدا ناراحت و معترض شدند، اما کمی بعد قوه تخیل شان فعال شده و شروع به بازی با اشیاء اطراف خود کردند. در واقع اسباب بازی ها وسایلی برای اجتماعی شدن و بازی کردن بچه ها هستند.کودکان با خلاقیت خود می توانند بدون اسباب بازی نیز بازی کنند.

کم بودن تعداد اسباب بازی چه فوایدی دارد؟

البته که هر بچه ای باید اسباب بازی داشته باشد. اما محدود ماندن تعداد اسباب بازی ها، هم برای خانواده و هم برای کودک مفیدتر است. کودکانی که اسباب بازی های کم تری دارند اجتماعی تر و خلاق تر هستند.

اسباب بازی

 

– کودکانی که اسباب‌بازی کمتری دارند یاد می گیرند که خلاق تر باشند.

این کودکان با اشیاء اطراف خود، حتی با یک تکه چوب، می توانند خیال پردازی کرده و بازی کنند.( می توانید شرایط ایجاد کنید تا کودکان با طبیعت ارتباط بیش تری داشته باشند.) 

– کودکی که اسباب‌بازی کمتری داشته باشد قدر آن چه را که دارد، بیشتر می داند.

زمانی که برای کودک زیاد اسباب بازی بخریم خیالش راحت است که در هر صورت وسیله جدیدی برای او تهیه می‌شود. در نتیجه برای آن چه که دارد ارزش قائل نخواهد شد. 

– کودکانی که اسباب‌بازی کمتری دارند اجتماعی تر می شوند.

آن ها هم با هم سن و سال های خود و هم با بزرگ تر ها راحت تر ارتباط برقرار می کنند و می توانند زمان بیش تری را با آن ها بگذرانند. کسانی که در کودکی فرصت صحبت کردن بیشتری داشته اند در دوران تحصیل دانشگاهی افراد موفق تری هستند.

-کودکانی که اسباب‌بازی کم تری دارند از وسایل خود بهتر نگهداری کرده و اجازه نمی دهند آن ها به راحتی خراب شوند.

زیرا می دانند که بلافاصله اسباب‌بازی جدیدی برای آن ها خریداری نخواهد شد.

– کودکانی که اسباب‌بازی کمتری دارند بیشتر کتاب می خوانند و بیشتر به فعالیت های اجتماعی توجه می کنند.

این کودکان نقاشی یا رنگ آمیزی کرده و به موسیقی بیشتر علاقه نشان می دهند. همه این کارها در رشد کودک تاثیر به سزایی دارد. 

– کودکانی که اسباب‌بازی کم تری دارند از منابعی که در دسترس آن ها است به بهترین نحو استفاده می کنند

برای مثال: اگر اسباب بازی سفینه فضایی نداشته باشند از پاکت شیر به عنوان سفینه فضایی استفاده می کنند. 

– کودکانی که اسباب‌بازی کم تری دارند، کم تر دعوا کرده و شراکت را یاد می گیرند.

(از نظر معنوی یاد می گیرند تا اسباب بازی هایی را که دیگر مناسب سن آن ها نیست یا دیگر با آن بازی نمی‌کنند، به افراد کوچک تر از خود و یا کودکان نیازمند بدهند.) 

– کودکانی که اسباب‌بازی کم تری دارند تمام خوشحالی و خوشبختی را در وجود اسباب بازی ها نمی‌بینند و اشتیاق بیش تری به یادگیری نشان می دهند.

– از همه مهم‌تر کودکانی که اسباب‌بازی کم تری دارند خصلت سیری ناپذیری پیدا نمی کنند

. کودکانی که هر آن چه می خواهند از طرف خانواده آن ها تامین می شود؛ هم در کودکی و هم در بزرگسالی تبدیل به افرادی همیشه ناراضی می شوند. 

نوشته های استاندارد , , , , , , , ,
درباره najafi
2 دیدگاه
  1. جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

  2. از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اسباب بازی روپک
سبدخرید