چرا والدین باید اسباب‌بازی‌های چوبی را به جای اسباب‌بازی‌های پلاستیکی انتخاب کنند؟

1397-09-06

چرا والدین باید اسباب‌بازی‌های چوبی را به جای اسباب‌بازی‌های پلاستیکی انتخاب کنند؟

در این مقاله فواید اسباب بازی چوبی ذکرخواهد شد.بازی کردن برای رشد‌ و ‌نمو کودک ضروری است چون به ایجاد گستره‌ی وسیعی از ویژگی‌ها کمک می‌کند. یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به فرزندتان در گسترش مهارت‌های اجتماعی، تعامل داشتن با دیگران زمان بازی است. به علاوه، به سلامت جسمانی، عقلی و احساسی کودک کمک بزرگی می‌کند. بازی کردن برای والدین نیز فرصتی جهت توجه کردن به فرزندشان فراهم می‌کند.

در هنگام بازی، کودکتان یاد می‌گیرد که چگونه از دستورالعمل‌ها پیروی کند، رهبری کند، مذاکره کند، به اشتراک گذارد و عضو گروه باشد. تمام این‌ها مهارت‌های ضروری هستند که عملکرد تحصیلی و رضایت از زندگی کودکتان را در آینده مشخص می‌کنند.

هنگام خرید اسباب‌بازی‌هایی مثل اسباب‌بازی‌های دست‌گرفتنی برای کودکتان، می‌توانید جنس پلاستیکی یا جنس چوبی را بخرید. اما زمانی که اسباب‌بازی‌های پلاستیکی ارزان‌قیمت هستند و به راحتی پیدا می‌شوند، آیا دلیل خوبی وجود دارد که تلاش کنید اسباب‌بازی‌های آموزشی چوبی بخرید؟ جواب برای بیشتر مربیان و والدین مثبت است!

8 مزیت خریدن اسباب‌بازی‌های چوبی به‌جای اسباب‌بازی‌های پلاستیکی

  1. ایمنی

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در مورد انتخاب اسباب‌بازی‌های پلاستیکی این است که به آسانی می‌شکنند و قطعات تیزی ایجاد می‌کنند که ممکن است به کودک آسیب بزند. اسباب‌بازی‌های چوبی معمولاً با‌دوام‌تر هستند.

اسباب‌بازی‌های چوبی برای نوزادان نیز گرینه‌ی بهتری هستند. آن‌ها اغلب اسباب‌بازی‌ها را در دهانشان می‌برند و به‌همین‌خاطر چوب گزینه‌ی ایمن‌تری نسبت به پلاستیک یا فلز است. به‌همین‌دلیل، اگر هر بار که کودکتان با اسباب‌بازی‌هایش بازی می‌کند نگران ایمنی او هستید، گزینه‌ی بهتر این است که اسباب‌بازی‌های چوبی با‌کیفیت برایش تهیه کنید.

  1. دوام

چوب، جدا از زمخت بودن، ماده‌ای مقاوم است. طول‌عمری طولانی دارد و به‌همین‌خاطر می‌تواند به خواهر یا برادرهای کوچک‌تر، بستگان یا دوستان داده شود و حتی ممکن است تا چند نسل دست‌به‌دست شود.

اسباب‌بازی‌های چوبی طول‌عمری طولانی دارند و احتمال اینکه بعد از چند هفته بشکنند کم است. بنابراین، مطمئناً از این اسباب‌بازی‌های فوق‌العاده به اندازه‌ی ارزششان استفاده خواهید‌کرد.

  1. تشویق بازی تخیلی

wooden-plane

اسباب‌بازی‌های چوبی زیادی هستند که به تشویق بازی‌های تخیلی کمک می‌کنند. برای مثال، کودک شما می‌تواند در آشپرخانه‌ی خیالی خود غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه درست کند و برای خانواده سرو کند. یا شاید بتوانند در فروشگاه خیالی خود با صندوق پول چوبی خوار و بار بفروشند. فعالیت‌هایی مثل این‌ها باعث می‌شوند کودکتان نقش بازی کند. همچنین به آن‌ها این امکان را می‌دهد که در فعالیت‌های معنی‌داری شرکت کنند که آن‌ها را برای آینده آماده می‌کنند.

نقش بازی کردن و بازی‌های تخیلی انواع مختلفی از هوش را تحریک و به افزایش توانایی ادراکی کمک می‌کنند. چندین مطالعه نشان داده‌است که بازی کردن مغر را “بازسازی” می‌کند چرا که ارتباط بین نورون‌های مختلف را در قشر جلوی مغز تغییر می‌دهد. بنابراین بدون تجربه کردن بازی آزاد، این ارتباطات تغییر نمی‌کنند.

به علاوه، بازی‌های تخیلی مهارت‌هایی را در زمینه‌هایی ایجاد می‌کنند که باید در زندگی کودک ایجاد شوند؛ که شامل ایجاد مهارت‌های زبانی، مهارت‌های عاطفی و مهارت تفکر می‌باشد.

  1. به ایجاد مهارت‌های حل مسئله و استدلال کمک می‌کند

اسباب‌بازی‌های چوبی بخش‌های الکترونیکی یا دستورهای صوتی ندارند که فرزندتان را راهنمایی کند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند که هنگام تصمیم‌گیری در مورد اینکه هنگام استفاده از آن اسباب‌بازی خاص چه کار باید بکنند، از مهارت‌های استدلال خود بهره ببرند. چیزهایی مانند پازل یا خانه‌سازی هم به افزایش مهارت‌های حل‌مسئله‌ی آن‌ها کمک می‌کند.

     5 .ایجاد حس لامسه و قدرت

از آنجا که اسباب‌بازی‌های چوبی در مقایسه با اسباب‌بازی‌های پلاستیکی سنگین‌تر هستند، به کودک شما این توانایی را می‌دهند که از اینکه دستانشان چه می‌کنند آگاه‌تر شوند. این امر برای کودکانی که مهارت‌های حرکتی در آن‌ها دیر تشکیل شده یا اختلالات حسی دارند، مفید است.

همچنین کودک باید تلاش بیشتری برای چرخاندن چرخ‌های یک ماشین چوبی، در مقایسه با همتایان پلاستیکی سبک وزن، به کار ببرد.

  1. ظاهر جذاب

ظاهر و حس اسباب‌بازی‌های چوبی کلاسیک قدیمی نمی‌شود. بیشتر آن‌ها طراحی ساده‌ای دارند که به کودک شما اجازه می‌دهند جزئیات را با تخیل خود تعیین کنند. بعضی از اسباب‌بازی‌های چوبی بر اساس شخصیت‌های معروف بازی‌های کامپیوتری یا کارتون‌ها طراحی شده‌اند که اجازه نمی‌دهد قدیمی تلقی شوند.

  1. آموزنده

بسته‌های حروف الفبای چوبی کلاسیک، مهره‌ها، پازل‌ها و لوح‌ها به اندازه‌ی همتایان الکترونیک خود آموزنده هستند و نیازی به باتری‌های گران قیمت هم ندارند. همچنین، فرزندتان با این اسباب‌بازی‌های سنتی به‌جای فشردن دکمه‌ها، از مزیت تمرین کردن هماهنگی چشم و دست و مهارت‌های حرکتی نیز لذتی مضاعف می‌برد.

زمانی که کودکانتان هنوز کم‌سن هستند، بلوک‌های چوبی برایشان فراهم کنید تا با آن‌ها بازی کنند. این کار خلاقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد چرا که می‌توانند هرچه می‌خواهند بسازند. بلوک‌های شماره‌دار گزینه‌ی خیلی خوبی برای کودکان کم‌سن‌تر هستند چرا‌که به ایجاد مهارت شمارش کمک می‌کنند. اسباب‌بازی‌های دیگر نیز کودکتان را به یادگیری نام حیوانات تشویق می‌کنند.

  1. دوستدار طبیعت

wooden-train

در نهایت، بیشتر اسباب‌بازی‌های فرزندتان سر از محیط‌زیست در می‌آورند. به یاد داشته باشید که چوب قابل‌تجزیه است اما پلاستک نیست. به جای پر‌کردن محل دفن زباله‌ها از محصولات غیر‌طبیعی و ساخت‌بشر، می‌توانید اسباب‌بازی‌هایی برای فرزندتان بخرید که به محیط‌زیست برمی‌گردند. چوب قابل‌بازیافت هم هست. هر بار که اسباب‌بازی‌های چوبی با کیفیت به فرزندتان می‌دهید آینده‌ی محیط‌زیست را نیز در نظر می‌گیرید.

امروزه زمین به هر کمکی که ممکن باشد نیاز دارد. استفاده‌ی بیش‌ازحد و غلط از منابع، سیاره را به وضعیتی آشفته دچار کرده، اما می‌توانید برای توقف خسارت تلاش کنید. با اینکه ایجاد تفاوتی چشمگیر به صورت فردی سخت است، حفظ منابع و انتخاب محصولات دوستدار طبیعت مانند اسباب‌بازی‌های چوبی یکی از بهترین راه‌ها برای مشارکت در حفظ محیط‌زیست می‌باشد.

مسلماً اسباب‌بازی‌های چوبی مزایای زیادی دارند؛ از بادوام بودن تا ایمن‌تر و دوستدار طبیعت بودن، همچنین منبعی عالی برای بازی‌های تخیلی بودن. این اسباب‌بازی‌ها نه تنها زیبا بلکه بادوام هم هستند. همچنین، تمیز کردن آن‌ها آسان است، مفید و بدون مواد‌ شیمیایی و مهم‌تر از همه ضد‌حساسیت هستند.

به جای اینکه جدیدترین گوشی‌های هوشمند را برای سرگرمی به فرزندتان بدهید، این اسباب‌بازی‌های دوستدار طبیعت به آن‌ها کمک می‌کنند که خلاق باشند و تا ساعت‌ها مشغول بازی‌های تخیلی شوند. برای فعال نگه‌داشتن آن‌ها می‌توانید دوچرخه‌های چوبی نیز برایشان بخرید، این راهی عالی برای بردن آن‌ها به باغ و تحرک داشتن است.

به عنوان یک پدر یا مادر، باید همیشه آینده‌ی فرزندتان را در نظر داشته باشید. در معرض تکنولوژی قرار دادن کودک هیچ ایرادی ندارد، اما در سال‌های اول ضروری است که شخصیتشان را ایجاد کنند و مهارت‌هایشان را بدست آورند. پس همین حالا اسباب‌بازی‌های چوبی آموزشی به آن‌ها بدهید! این مطمئناً سرمایه‌گذاری است که از آن پشیمان نخواهید شد.

 

نوشته های استاندارد , , , ,
درباره najafi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه اسباب بازی روپک
سبدخرید